בס”ד

למה דווקא זכוכית?

מסביב לגלובוס תעשיית היין משתמשת בבקבוקי זכוכית כאריזה העיקרית ליינות. המעבר של המשקאות הקלים לבקבוקי פלסטיק לא שינה את גישת עולם היין לגבי שימוש בבקבוקי זכוכית. אמנם פה ושם ישנן אריזות קרטון, ושקיות “באג אין בוקס”, אבל רוב מוחלט וחד משמעי של הענף משתמש בבקבוקי זכוכית לאריזת היין.

החומר “זכוכית” מוזכר כבר במקרא: “לֹא-יַעַרְכֶנָּה זָהָב, וּזְכוֹכִית; וּתְמוּרָתָהּ כְּלִי-פָז.” (איוב פרק כ”ח, פסוק י”ז), כתיאור לכלים יקרים כמעט כמו זהב . מקור המילה הוא עקב תכונת הזכות  והצלילות המאפיינת את הזכוכית. הזכוכית הייתה כה יקרה בעבר עד כי אם נשבר כלי זכוכית היה ערך רב לשבריה והמחזור היה מעשה יומיומי. בלשון התלמוד נקראה הזכוכית גם “סכוכית” (תוספתא מסכת שבת), מכיוון שסוכין בה, כלומר רואים דרכה . בימי חז”ל הייתה הזכוכית יקרה מאד מפני שהיה קשה מאד לזככה וליצר זכוכית שקופה או ‘זכוכית לבנה’ בלשון חז”ל. הגמרא במסכת ברכות מציינת שכוס מזכוכית לבנה הייתה שווה 400 זוז, סכום די נכבד בזמנו. כיום דווקא העלות הנמוכה יחסית של הזכוכית היא אחת מהסיבות לשימוש המאסיבי בחומר.זכוכית בצורתה הטהורה היא חומר שקוף, בעל משקל סביר מוצק אמורפי אחיד, חזק באופן יחסי, עמיד מאוד בפני חומצות ורוב החומרים הכימיים הידועים, ועמיד ויציב בכל סוגי המזון, אך עם זאת שביר מאוד. הזכוכית הינה חסרת טעם ואין כל השפעה על טעם היין הארוז בו (להבדיל מחביות עץ המשבחות את היין, או אריזות פלסטיות המשפיעות לרעה על טעם היין)

הזכוכית מורכבת מתחמוצות קרמיות שנמצאות בחול ים ובחול מדבר בעיקר סיליק SiO2  – אלומינה Al2O3 –  בורקס B2O3  – ותחמוצות של מתכות אלקאליות, סידן, נתרן ואשלגן. ניתן ליצור זכוכית ממגוון רחב של חומרים, אולם רק מספר מצומצם של חומרים אכן נמצא בשימוש. שינוי בהרכב החומרים הכימיים ייצור זכוכיות בעלת תכונות שונות. הזכוכית שממנה מיוצרים בקבוקי היין היא זכוכית סודה המורכבת מסיליקה, מ Na2O  ומ CaO  –   . את הצבע של הזכוכית מייצרים לאחר ערבוב חמרי הגלם ביחסים המתאימים לזכוכית אותה רוצים לייצר, ולאחר הוספת חומרי הגוון הרצוי ע”י הוספת כמות זעירה של חומצות מתכת – נחושת, קובלט, מנגן וברזל מתיכים את התערובת בחום של לפחות 1300 מעלות צלזיוס. ההתכה יוצרת קשר כימי בין כלל המרכיבים וכך מתקבל חומר חדש – זכוכית. ככל שטמפרטורת ההתכה גבוהה יותר, הזכוכית תהיה חזקה ועמידה יותר.תהליך ייצור הבקבוקים מתחיל בכמות מתאימה של נוזל זכוכית מותך הנשלח לתוך תבנית בצורת הבקבוק. לאחר הזרמת החומר לתבנית, מוזרם לתבנית אויר חם בלחץ גבוה. לחץ האויר גורם לחומר המותך להיצמד לדפנות התבנית.  לאחר קירור הדרגתי  מוסרת התבנית, ומתקבל בקבוק.

לזכוכית יש יתרון בכך שמחזורו הוא אינסופי, ותמיד ניתן למחזרו לזכוכית חדשה. איסוף חומר הגלם לזכוכית אינו פוגע באיכות הסביבה והייצור כיום משתמש באנרגית גז טבעי.

יתרונות הזכוכית

  • עמידות  ויציבות בפני כל סוגי המזון, גם בעלי חומציות גבוהה.
  • הזכוכית אינה משפיעה טעם או צבע ליין.
  • ניתן לאטום את הזכוכית על ידי “צביעתה” לגוונים כהים, מה שמועיל ליישון יינות אדומים, וניתן להשאירה שקופה בכדי להציג את צלילות יינות לבנים ויינות רוזה.
  • חוזק הזכוכית סביר, וניתן לשפר את החוזק ע”י שינוי בהרכב החומר ובתהליך הייצור.
  • משקל הזכוכית סביר ביחס לגודלה.
  • הזכוכית היא חומר זול יחסית לכל מעלותיה.