בהרי מדבר יהודה, קרוב אל הנחלים קדרון ואוג במרכז מישור האדומים ובמרחק קצר מירושלים נמצא יקב הכורמים. היקב שתחילת דרכו בשנת 1848 במרתף בית המשפחה ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים עבר בשנות השבעים למיקומו המדברי ע”י הדור השישי למייסדי היקב, הזוג יחיאל ונחמה שור, ובד בבד עם המעבר למבנה מודרני שונתה שיטת הייצור מקלאסית לגישת ייצור מודרנית והושפעה רבות מ”העולם החדש” של היין ובד בבד אף השפיעה על התפתחות הענף בארץ. היקב מייצר שני סדרות של יינות זניים ושני סדרות של יינות גנריים ונגישים, וממשיך בשיטות הייצור הקלאסיות של ייצור יינות מתוקים ומיושנים, יינות קינוח ותירוש ענבים טבעי 100% בשיטת הסבא ובאיכות הטובה ביותר. יינות היקב מיוצאים לארצות הברית ואירופה כבר שנים רבות וזוכים לשוק נאמן ולשם טוב. בשנתיים האחרונות הגדיל היקב את היקף ייצור היינות השולחנים ומפתח את השוק בישראל.

צוות היקב בכל האגפים מורכב מבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים מארגונים כדוגמת “עמותת שק”ל” “שיח סוד” “אלווין” וכו’ שעובדים בשיתוף וכצוות עם העובדים המקצועיים שביקב, כל אחד בתחומו ולפי יכולתו. בעלי היקב מאמינים כי בעלי הצרכים המיוחדים הופכים בעבודה המשותפת גם את אנשי המקצוע לאנושיים יותר ולמקצועניים יותר ולכן העבודה הנדרשת מבעלי המוגבלויות היא תרומה אמתית ומשמעותית לתהליך הייצור ולא “בכאילו”. רוב העובדים ביקב הם בעלי ותק של עשר שנים ומעלה ומוצאים ביקב בית חם ואוהב. משפחה של יין.

ביקב הכורמים משתמשים ככל שניתן באנרגיה ירוקה תוך דגש על שמירת הסביבה. חומרי הגלם העיקריים, כדוגמת בקבוקי הזכוכית עשויים מחומרים מתכלים ומתמחזרים שאינם מזיקים לסביבה ומיוצרים ע”י שימוש נמוך באנרגיה וצריכת גז טבעי בלבד. תנאי המזג אויר המדברי מאפשרים ייצור חשמל מאנרגיית השמש ומבלי לפגוע בכדור הארץ האהוב. הייננים ביקב עושים ככל שניתן כדי להפחית את מינון הביסולפיט המוסף ליינות, כך אנחנו משמרים גם את היין וגם את הסביבה. ביותר.

משה מונטיפיורי ( 1784 – 1885), נדבן ושתדלן יהודי מאנגליה, שהקדיש את חייו לסיוע ליהודים בארצות שונות הידוע גם בתואר “השר משה ” הגיע לביקורו השלישי בארץ ישראל בשנת 1849 וביקר בעיר הקודש ירושלים והתקבל בשמחה רבה על ידי תושבי העיר . כשהוצגו בפני השר, החסיד רבי מרדכי אברהם שור תלמידו של רב ישראל מריזין, ראש ישיבת תפארת ישראל ובעל יקב, ואת חתנו יצחק שור מייסדי היקב הראשון בארץ ישראל המתחדשת התפעל מהיוזמה התעשייתית והחקלאית בתוככי חומות העיר העתיקה והחל ליזום מפעלות תעשיה שונים בירושלים, בין היתר הוא שלח אריגים לתפירה ומכונת דפוס משוכללות עבור הדפוס של הרב ישראל ב”ק. בהזדמנות זו הוסיף השר חלק חדש לקבר רחל וכך בעצם הוקם המבנה המוכר לנו כיום. (מתוך, “רשמי ביקור השר מונטיפיורי בא”י”)